fbpx

Nowa Lewica

image_intro_alt

Andrzej Szejna: Polskie siły zbrojne są praktycznie pozbawione skutecznej obrony cyberprzestrzeni

Ratyfikacja traktatu w sprawie Eurokorpusu i statusu jego dowództwa z dnia 22 listopada 2004 r. ma duże znaczenie w rozpoczęciu również europejskiej debaty nad dalszą procedurą zacieśnienia więzi pomiędzy państwami członkowskimi Unii Europejskiej i stronami Paktu Północnoatlantyckiego, w tym przypadku w obszarze bezpieczeństwa i sił zbrojnych. Bardzo dobrze, panie ministrze, naprawiliście błąd ministra Macierewicza, który chciał się z tego w ogóle wycofać, a koncepcję państwa ramowego Polski w ramach Eurokorpusu porzucił.

    W skład Eurokorpusu na zasadzie ograniczonego członkostwa Polska wchodzi dzisiaj jako państwo stowarzyszone. Państwo ramowe wydziela natomiast swój personel dowództwa Eurokorpusu wraz ze zdolnościami bojowymi. Stowarzyszone - nie. Wydziela wyłącznie personel do dowództwa Eurokorpusu.

    Wiodącą ideą, która towarzyszyła utworzeniu Eurokorpusu, było wzmocnienie zdolności Unii Europejskiej oraz organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego do prowadzenia operacji militarnych, w tym misji humanitarnych i ratowniczych, misji przywracania i utrzymywania pokoju oraz możliwej realizacji zadań w ramach kolektywnej obrony NATO. Jest on zatem fundamentem, na którym w przyszłości mogą powstać siły zbrojne Unii Europejskiej.

    Jednym ze skutków przystąpienia do traktatu, jak już wspomniałem, jest uzyskanie pełnoprawnego członkostwa w Eurokorpusie, co zapewni włączenie RP w proces decydowania o jego zadaniach, strukturze, rozwoju oraz wykorzystaniu w operacjach zarządzania kryzysowego. W efekcie przyjęcie statusu państwa ramowego umożliwi Rzeczypospolitej Polskiej skuteczniejsze oddziaływanie na kierunki zaangażowania Eurokorpusu, w tym w ramach kolektywnej obrony NATO, oraz na utrwalenie zaangażowania jego dowództwa w łańcuch dowodzenia NATO z możliwością udziału w realizacji polityki odstraszania i obrony na flance wschodniej, co dziś dla nas jest niebagatelne.

    Jest to także szansa na zwiększenie intensywności wymiany doświadczeń w zakresie modernizacji Sił Zbrojnych oraz jej kierunków. Polskie siły zbrojne są praktycznie pozbawione skutecznej obrony cyberprzestrzeni, czego nie można powiedzieć o innych państwach europejskich. Lewica za każdym razem podkreśla, że szansą na prawidłowy rozwój Rzeczypospolitej Polskiej jest dalsze pogłębienie integracji europejskiej, która jest najwłaściwszą odpowiedzią na obecne uwarunkowania gospodarcze i polityczne, oraz umiędzynarodowianie takich konfliktów i kryzysów jak na wschodniej granicy Polski z Białorusią. Pragnę zwrócić uwagę, że życzeniem Lewicy jest to, aby Polska brała czynny udział w zacieśnianiu integracji europejskiej.

    Dotychczas rząd prowadził politykę zgoła inną. Przystąpienie do tego traktatu jest niewątpliwie polską racją stanu, ale nie przykryje napiętych stosunków z Unią Europejską. Klub parlamentarny Lewicy stoi na stanowisku, że każdy przejaw proeuropejskości jest warty docenienia, dlatego poprze ratyfikację traktatu.

Andrzej Szejna, poseł - wypowiedź na posiedzeniu Sejmu w ramach sprawozdania Komisji Obrony Narodowej oraz Komisji Spraw Zagranicznych o rządowym projekcie ustawy o ratyfikacji Traktatu w sprawie Eurokorpusu

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
W związku z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/679 o ochronie danych, wyrażam zgodę na gromadzenie, przetwarzanie oraz wykorzystywanie przez Nową Lewicę przekazanych przeze mnie danych osobowych w celach informacyjnych i promocyjnych związanych z działalnością Nowej Lewicy w celach administracyjnych na użytek newslettera, w szczególności wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną newslettera oraz informacji o przedsięwzięciach organizowanych lub współorganizowanych przez Nową Lewicę, a także informacji o bieżących wydarzeniach politycznych. Czytaj dalej...
Polityka prywatności | Polityka cookies © 2021 Nowa Lewica. Projekt i wykonanie: Hedea.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem